Wtorek 8 listopada 2016.
   Imieniny: Wiktorii, Seweryna, Wiktoriusza
 
ogłoszenia 

tel. alarmowe

cennik

horoskop

nekrologi
 
Siedlisko Cisowa
Reklama
Menu witryny
Pruszków 24
» Telefony alarmowe
» Napisz do nas
Pruszków Informacje
» Aktualności
» Bezpieczeństwo
» Przegląd Prasy
» Edukacja
» Sport
» Ogłoszenia
» Co, gdzie znależć
» Historia Pruszkowa
Katalog Firm
» Katalog branżowy
» Pasaż Handlowy
Serwisy
» Hobby
» Opowiadania dzieci
» Pogoda
» Zdrowie
Kultura
» Twórczość
» Muzea
» Wystawy
» Galeria FOTO
Horoskopy
» Horoskop
» Horoskop erotyczny
» Horoskop runiczny
Szukaj

Ulubione
Dodaj do ulubionych
Ustaw jako startową
Gościmy
Odwiedza nas 3 gości

 

 

 
 
Zapomniałaś wziąć pigułkę? Jest na to rada! Drukuj E-mail
ImageWakacyjne roztargnienie, poranny pośpiech i nagle uświadamiasz sobie, że nie wzięłaś pigułki antykoncepcyjnej. Jeśli jednak szybko naprawisz swój błąd, nie musisz się obawiać, że zajdziesz w ciążę.

Przede wszystkim postaraj się nie dopuścić do takiej "awarii". Zawsze trzymaj tabletki w widocznym miejscu, np. na szafce w sypialni lub na półce w łazience, albo noś przy sobie, żeby mieć je pod ręką, kiedy np. zasiedzisz się u znajomych na działce i zechcesz u nich nocować. Ale co zrobić, jeśli mimo tych środków ostrożności zdarzy się, że nie przyjmiesz pigułki antykoncepcyjnej w terminie, bo np. nie zabierzesz jej ze sobą na weekend? Nie histeryzuj i nie zadręczaj wszystkich swoją rzekomą ciążą, ale też nie licz na to, że jakoś tam będzie. Zastanów się, ile czasu minęło od chwili, gdy powinnaś zażyć tabletkę, i zacznij działać. Wszystko zależy od tego, jak bardzo się spóźniłaś z jej przyjęciem.

* Jeżeli upłynęło mniej niż 12 godzin, nie ma żadnego powodu do niepokoju.

Po prostu jak najszybciej połknij zapomnianą pigułkę. Następną zażyj o zwykłej porze. Nie musisz unikać intymnych zbliżeń. W dalszym ciągu jesteś dobrze chroniona przed ciążą.

* Gdy spóźnienie wynosi od 12 do 24 godzin, twoje postępowanie będzie zależeć od tego, w której fazie cyklu się znajdujesz. Popełniłaś błąd w pierwszym tygodniu przyjmowania pigułek - łyknij zapomnianą tabletkę (nawet gdy będzie oznaczać to przyjęcie dwóch naraz) i przez następnych 7 dni albo zapomnij o seksie, albo stosuj dodatkowe zabezpieczenie (np. prezerwatywę z globulką lub żelem czy kremem plemnikobójczym). Natomiast w drugim tygodniu przyjmowania pigułki ciąża ci nie grozi, bo owulacja została zahamowana. Nie musisz zatem stosować innych metod antykoncepcji. Zażyj zaległą tabletkę, a kolejną o zwykłej porze. Także w trzecim tygodniu ryzyko zajścia w ciążę jest niewielkie. Jeżeli zapomniałaś wziąć pigułkę, przyjmij ją jak najszybciej, a po następną sięgnij w przewidzianym dla niej terminie. Na wszelki wypadek rozpocznij nowe opakowanie środka antykoncepcyjnego już następnego dnia po wzięciu ostatniej drażetki, czyli nie rób siedmiodniowej przerwy. Co prawda miesiączka pojawi się później niż zwykle, ale będziesz mieć pewność, że unikniesz ciąży.

* Może się jednak zdarzyć, że o pigułce przypomnisz sobie po 24 godzinach lub jesteś tak roztargniona, że nie pamiętasz, kiedy przyjęłaś ją po raz ostatni. Wówczas skontaktuj się z ginekologiem, żeby indywidualnie doradził ci, co masz zrobić. Zawsze możesz przerwać branie tabletek i poczekać na miesiączkę. Powinna się pojawić w ciągu 7 dni (nie jest to "normalne" krwawienie, lecz wywołane odstawieniem syntetycznych hormonów). Pierwszego jej dnia rozpocznij zażywanie pigułek z nowego opakowania. Pamiętaj, że od momentu, kiedy przestałaś przyjmować tabletki, aż do chwili rozpoczęcia nowego opakowania musisz powstrzymać się od współżycia lub stosować inne metody antykoncepcyjne.

Minipigułka tylko dla punktualnych
Antykoncepcyjna tabletka jednoskładnikowa, stosowana np. przez kobiety karmiące piersią, chorujące na cukrzycę, nadciśnienie czy źle tolerujące preparaty z estrogenami, zawiera tylko jeden typ hormonów - progestageny. Nie hamuje ona owulacji. Dlatego tak ważne jest, by przyjmować ją zawsze o tej samej porze. Nawet gdy spóźniłaś się z jej zażyciem kilka godzin, zmniejsza się jej skuteczność. Jedyna rada w takiej sytuacji to stosowanie przez kilka kolejnych dni dodatkowego zabezpieczenia, np. prezerwatywy.
Zródło: http://www.naj.pl/bizz/naj/a/tekst.jsp?place=bizz_naj_main&news_cat_id=14&news_id=9756


 
Reklama

Bezpieczny.pl


Compensa


TUZ


WARTA


LIBERTY


GENERALI


PROAMA


GOTHER

PZU - Marczyk